- os. Na Lotnisku 1/U9, 31-801 Kraków
Strona główna › Strefa wiedzy
W trakcie wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Pyta o dolegliwości, dotychczasowe leczenie, choroby współistniejące, choroby występujące w rodzinie. Następnie przeprowadza dokładne badanie fizykalne. W przypadku wskazań zaleca przeprowadzenie dodatkowych badań obrazowych lub laboratoryjnych, zaleca leczenie oraz informuje o konieczności ewentualnej kontroli. W trakcie całej wizyty, zachęcamy do zadawania pytań w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości odnośnie swojego stanu zdrowia.
Endometrioza EndoRNA – oznaczanie poziomu ekspresji genu FUT4. Test służy do ilościowego oznaczenia względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy – w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH, w materiale pobranym z endometrium macicy w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego.
Endometrioza jest bardzo częstą (ok. 10% populacji kobiet w wieku rozrodczym), hormonalnie zależną przewlekłą chorobą układu rozrodczego kobiety związaną z obecnością ognisk tkanki endometrioidalnej (przypominającej błonę śluzową macicy) poza jamą macicy. Chorobie mogą towarzyszyć objawy takie jak nasilone bóle menstruacyjne, bóle w trakcie stosunku lub przewlekłe bóle okolic miednicy mniejszej. Są to objawy nieswoiste, dlatego ważne jest przeprowadzenie badań pod kątem występowania w endometrium pacjentek podwyższonej ekspresji genu FUT4, która wskazuje na występowanie endometriozy. Wynik testu wspiera lekarza w dalszej diagnostyce oraz w decyzji o wyborze terapii. Test EndoRNA służy ilościowemu oznaczeniu względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy – w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH, w materiale pobranym z endometrium macicy w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, w podejrzeniu występowania endometriozy.
Biopsja gruboigłowa (oligobiopsja) piersi, to badanie umożliwiające rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę jego zaawansowania. Badanie polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego przy pomocy igły o odpowiedniej grubości pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym. Pozyskana w ten sposób tkanka przekazywana jest do dalszego badaania histopatologicznego. W ciągu kilku godzin po zabiegu może pojawić się niewielka bolesność w miejscu ukłucia, niekiedy niewielki krwiak.